Ogrodzenie metalowe czy drewniane? Zalety i wady różnych materiałów

Każdy, kto kupił lub wybudował nowy dom albo zdecydował się odświeżyć swój ogród i wymienić stare ogrodzenie, staje przed ważnym pytaniem: ogrodzenie metalowe czy drewniane? Obydwa typy mają swoje zalety i wady, które przekonają lub zniechęcą różne osoby.

Zalety ogrodzeń drewnianych

Ogrodzenia drewniane bez wątpienia jednym z najbardziej gustownych rozwiązań dla Twojego domu. Wiele osób marzy o małym domku na przedmieściach otoczonym estetycznym płotem. Ogrodzenia tego typu w odróżnieniu od ogrodzeń metalowych tworzą sielski klimat i doskonale wpasowują się w małe, wiejskie posesje w stylu prowansalskim czy rustykalnym. Tego typu ogrodzenia są również stosunkowo tanie.

Wady ogrodzeń drewnianych

Ogrodzenia drewniane są jednak bardzo wymagające – pomimo swojego niekwestionowanego uroku przez to, że wymagają od właściciela ciągłej konserwacji, mogą nie być najlepszym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do ogrodzeń metalowych lub siatkowych, ogrodzenia drewniane należy malować nawet dwa razy w roku. Ze względu na to, że drewno to stosunkowo lekki materiał, ogrodzenia drewniane są również znacznie bardziej podatne na uszkodzenia. Mogą je wywoływać trudne warunki atmosferyczne, w tym silny wiatr mogący łatwo zburzyć całe ogrodzenie. Ponadto łatwo można je uszkodzić także mechanicznie – listwy drewniane czasem się łamią.

Ogrodzenia metalowe i ich zalety

Ogrodzenia metalowe charakteryzują się przede wszystkim nowoczesnym wyglądem. Doskonale komponują się one z nowoczesnymi konstrukcjami. Ogrodzenie metalowe można zamontować wokół domu parterowego, dużego apartamentowca, bloku mieszkalnego, a także budynku gospodarczego lub komercyjnego. Charakteryzują się dużą odpornością na warunki atmosferyczne i wieloletnią trwałością. Nie wymagają też częstej konserwacji.

Wybierasz ogrodzenie metalowe czy drewniane?

Jedną z cech ogrodzeń metalowych, która może budzić wątpliwości, jest cena. To rozwiązanie jest stosunkowo droższe od swoich drewnianych czy siatkowych odpowiedników. Jednak ich trwałość i zalety są warte swojej ceny i szybko zorientujesz się, że ogrodzenie metalowe jest lepszą inwestycją.