Jak zbudować ogrodzenie na pochyłym terenie i jakie wybrać?

Ogrodzenie pochyłego terenu nie jest łatwe. Stanowi to duże wyzwanie dla wykonawcy, który musi zaprojektować ogrodzenie tak, aby było zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Mimo wszystko jest to możliwe. Poznaj nasze wskazówki!

Teren pochyły i jego ogrodzenie

Budowa domu na pochyłym terenie nie jest obecnie rzadkością, ale co z ogrodzeniem go? Jest to możliwe, ale należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Przed rozpoczęciem prac przy wznoszeniu ogrodzenia w miarę możliwości należy wyrównać podłoże. Dużo łatwiej jest postawić ogrodzenie na jednym wzniesieniu niż na wielu mniejszych pagórkach. Aby uniknąć problemów technicznych, w takich miejscach często stosuje się ogrodzenie z siatki. Jeśli jednak nie zadowala Cię jego estetyka lub uważasz takie zabezpieczenie za zbyt słabe, możesz zamontować gabion, palisadę albo ogrodzenie panelowe! Oczywiście oznacza to więcej pracy, ale takie rozwiązanie nie tylko spełnia swoją funkcję, ale również wygląda po prostu bardzo dobrze.

Uniwersalne wskazówki

Zanim zaczniesz ogradzać pochyły teren, zawsze najpierw sprawdź stan gleby. Powierzchnia, na której ma zostać postawione ogrodzenie, musi być stabilna, a podłoże nie może się zapadać. Jeżeli istnieje ryzyko wystąpienia takiego problemu, należy najpierw mu zapobiec poprzez odpowiednie przygotowanie i wzmocnienie podłoża. W przeciwnym razie ogrodzenie może ulec uszkodzeniu np. podczas deszczu, gdy powierzchnia zostanie obciążona, a konstrukcja – podtopiona dużą ilością wody. Następnym krokiem jest dokładne określenie miejsc, w których zostaną ustawione kolejne elementy ogrodzenia. Muszą być one zawsze równomiernie rozmieszczone i idealnie pionowe. Bardziej czasochłonnym rozwiązaniem jest wykonanie fundamentu lub osadzenie ogrodzenia na jastrychu, ale warto rozważyć tę opcję. Dzięki temu ogrodzenie będzie znacznie stabilniejsze.

Różnorodność

Ogrodzenie posesji to jedno, ale należy również zastanowić się, gdzie powinny się znajdować furtki i bramy. Teren przy wejściu musi być równy. Z małymi nierównościami bez problemu poradzisz sobie sam, jednak jeśli powierzchnia jest bardzo pagórzasta, warto zwrócić się do fachowców dysponujących odpowiednim sprzętem. Wówczas problem zostanie bardzo szybko rozwiązany, a to przyniesie znaczną oszczędność czasu.

Niezależnie od rodzaju ogrodzenia zawsze należy zwrócić uwagę na jego montaż. Nie można tego robić półśrodkami, bo wtedy ogrodzenie nie będzie dobrze spełniać swojego zadania. Zawsze można skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w montażu ogrodzeń – zwykle jest to najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie.