Jak wybrać odpowiednią balustradę na balkon?

Balkon to miejsce w domu, które pełni funkcję praktyczną i relaksacyjną. Można tam zarówno powiesić pranie, jak i zjeść śniadanie na świeżym powietrzu. Wszystko zależy od projektu oraz aranżacji, na którą postawimy. Niezależnie od tego, do jakich celów go użyjesz, zawsze należy starannie odgrodzić go balustradą.

Balustrada na balkon to konieczność

Balustrada na balkon spełnia dwie funkcje – estetyczną i przede wszystkim praktyczną. Dopełnia ona wygląd domu, dlatego musi pasować do stylu całego budynku. Warto wziąć tu pod uwagę również całe otoczenie domu, a więc i płot ogrodowy, żeby wszystko było spójne. Twoja nieruchomość będzie wtedy wyglądać na bardzo przemyślaną, a więc i niezwykle estetyczną.

Balustrada balkonu głównie ma jednak zapewniać bezpieczeństwo. W tym celu musi spełnić kilka wymogów. Przede wszystkim musi znajdować się na odpowiedniej wysokości i solidnie przylegać do podłoża. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego można ją wykonać, to różnorodność jest ogromna – szkło, kamień, metal, drewno itp. Naszym zdaniem metalowa konstrukcja jest najuniwersalniejsza i warto wziąć ją pod uwagę, planując budowę domu. Konserwacja metalowej balustrady nie wymaga dużo pracy, a w przyszłości łatwo będzie możną ją przemalować na żądany kolor. Jest to opcja trwała i odporna na szkodliwe wpływy zewnętrzne.

Jak wybrać idealną balustradę na balkon?

Poza wymienionymi wcześniej czynnikami przy wyborze warto zwrócić uwagę na funkcjonalność balkonu. Jeśli marzysz o tym, żeby latem móc się opalać, a nie masz ogrodu, warto wybrać ażurową lub szklaną balustradę na balkon, która wpuści dużo światła słonecznego. Jednak jeśli przede wszystkim chcesz uniknąć wzroku przypadkowych przechodniów, warto wybrać balustrady, które zapewnią więcej intymności. Istnieje również pewien kompromis – możesz wybrać balustradę, która sama w sobie nie zapewni Ci prywatności, ale kiedy zajdzie taka potrzeba, zawiesisz na niej specjalny parasol lub osłonę. Później będziesz mógł je łatwo usunąć, gdy nie będą już potrzebne.

Balkon to bardzo przydatny element budynku. Można tam odpocząć lub wykorzystać tę przestrzeń jako mały ogródek albo suszarnię prania w ciepłe dni. Dlatego jeśli tylko możesz, uwzględnij go w projekcie swojego domu!