Brama podwójna czy klasyczna – co wybrać?

Każdy, kto zdecydował się na ogrodzenie, staje przed dylematem, jaką bramę wybrać. Czy powinna to być brama typu double bar, czy może klasyczny wariant? Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania!

Brama dwuskrzydłowa – zalety

Dwuskrzydłowy wariant bramy to szczególnie dobry wybór, jeśli chcemy, by była ona dekoracyjna. Czasem, gdy posesja jest bardzo wąska, pierwsze skrzypce gra właśnie ozdobna brama. Taki wybór doskonale podkreśli charakter domu i ogrodu, a przy tym będzie bardzo praktycznym elementem ogrodzenia. Brama dwuskrzydłowa ma wiele zalet. Po pierwsze, jest ciężka i masywna, a do jej produkcji zastosowano techniki spawalnicze i wysokiej jakości materiały. Dzięki temu stanowi ona doskonałe zabezpieczenie mienia, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak promieniowanie UV, deszcz czy wiatr. Jeśli mamy taką możliwość, warto rozważyć zakup bramy dwuskrzydłowej.

Klasyczna brama

Klasyczna brama to z kolei nieco tańsze rozwiązanie. Na pewno jest to lżejszy i skromniejszy wariant. Jeśli nie chcesz, aby ogrodzenie przyciągało uwagę, dobrym wyborem będzie proste i uniwersalne rozwiązanie.

Zarówno brama dwuskrzydłowa, jak i brama w stylu klasycznym może być łatwa w obsłudze – każda z nich może być wyposażona w odpowiednie silniki umożliwiające zdalne sterowanie. Do otwarcia lub zamknięcia jej wystarczy wówczas pilot. Automatyka jest obecnie mało widoczna, więc zastosowanie jej nie stanowi problemu nawet przy kutej bramie.

O czym jeszcze warto pomyśleć?

Brama dwuskrzydłowa powinna pasować stylistyką do całego ogrodzenia. Wybierz model o tej samej wysokości co ogrodzenie. Jeśli Twoja działka nie jest duża, warto wybrać skromniejszą wersję kutego ogrodzenia i bramy. W tym przypadku sprawdzają się proste pręty z delikatnymi zdobieniami. Są one nie tylko bardzo dekoracyjne, ale także bardzo praktyczne. Mają też funkcję antywłamaniową, dzięki czemu osobie nieproszonej znacznie trudniej będzie pokonać taki płot.

Podwójna brama może mieć również proste akcenty kolorystyczne. Należy jednak pamiętać, by wybrany wariant był spójny z resztą ogrodzenia. Groty, koszyczki czy rozety to właśnie te elementy, które warto podkreślić kolorem, gdyż efektownie ożywi to wygląd całej posesji.