Brama kuta – jaki projekt wybrać?

W przypadku ogrodzeń kutych do zestawu należy także dopasować bramę. Jest ona zwykle bardziej ozdobna niż reszta ogrodzenia, dlatego jej wybór nie jest prosty i oczywisty. Jaki wzór wybrać i na co zwrócić uwagę? Poznaj nasze wskazówki!

Wybór bramy z kutego żelaza

Wybór bramy kutej jest trudny, ponieważ trudno jest samodzielnie przewidzieć, jaki będzie efekt po jej zamontowaniu. Mało prawdopodobne jest to, że znajdziesz wymarzony model w ofercie sklepu internetowego. Najlepsze ogrodzenia kute są wykonywane na indywidualne zamówienie, a w projekcie lub portfolio wykonawcy będziesz mógł zobaczyć to, jak produkt będzie się prezentował na żywo.

Jak ze wszystkim, także moda na style bram i ogrodzeń co jakiś czas się zmienia. Warto jednak poświęcić chwilę na dokonanie odpowiedniego wyboru i zdecydować się na model uniwersalny, który będzie wyglądał stylowo przez lata. Oczywiście kolor powinien pasować do ogrodzenia, brama musi mieć także tę samą wysokość. Tylko produkty spójne stylistycznie dadzą świetny efekt wizualny.

Uniwersalny projekt

Jak wspomniano powyżej, warto postawić na uniwersalny projekt, dzięki któremu ogrodzenie będzie wyglądać stylowo przez wiele lat. Najpopularniejszym i najprostszym rozwiązaniem jest wybór bramy kutej z pionowymi słupkami. Ten model pasuje do każdego stylu architektury. Słupki mogą mieć przekrój kwadratowy lub okrągły. Często są wykończone dekoracyjnie, np. grotami strzałek lub kulkami.

Innym częstym wyborem są słupki z dodatkowymi zdobieniami, takimi jak rozety czy kosze. Powszechną praktyką jest też ozdabianie części elementów – czasem zdobione są np. trzy słupki na jednym skrzydle bramy i to w zupełności wystarcza, by nadać swojej posesji wyjątkowości, jednak bez przytłaczania jej nadmiarem dekoracyjności.

Motywy roślinne są bardzo popularne niemal od zawsze, dlatego kuta brama zdobiona w ten sposób jest produktem uniwersalnym. Spośród zdobień możesz wybrać liście, kwiaty, winogrona itp. Takie bramy z reguły są niepowtarzalne – bardzo trudno znaleźć dwie podobne. Warto je instalować w reprezentacyjnych rezydencjach lub w miejscach szczególnie ważnych i charakteryzujących się oryginalną architekturą.